''Kızılırmağın Doğduğu Kent''

Kadınlarımız İle Madımak Topluyoruz

326

Sivas’ın vazgeçilmez lezzetlerinden olan, adına türküler yazılan, doğada kendiliğinden yetişen madımak otunu toplamak için kadınlar; Kızıldağ’ın eteklerinin yolunu tuttu.

Sivas’ın İmranlı ilçesinde ilkbahar mevsimi kırların yolunu tutan kadınlar, yabani otlar arasından bin bir emekle ve zahmetle madımak otu toplamaya devam ediyor. Sosyal mesafe kuralına uyup maske takan kadınlar bıçak yardımıyla yabani otlar arasından seçerek madımakları tek tek topluyor. İlkbahar mevsiminde toplanan madımak otu, toplandıktan sonra taze tüketildiği gibi konservesi yapılarak buzdolabında saklanmak üzere kışında tüketilebiliyor.

 

Bahar aylarının gelmesi, yağışların artmasıyla madımak da birçok noktada görülmeye başladı. Doğal bir antibiyotik olarak beslenme uzmanları tarafından açıklanan Madımak otu İmranlılı kadınlar tarafından toplanmaya başlandı. Gurbetteki vatandaşlar tarafından ‘Madımak’a talebin artması üzerine İmranlı Kadın Kooperatifi (İMKOP) harekete geçti. Ellerine bıçaklarını alıp kırların yolunu tutan kadınlar onlarca çeşit otun içerisinde madımağı toplamaya başladı. Kurutulduktan sonra satışı gerçekleşecek olan madımak sayesinde kadınlar da ev ekonomisine katkıda bulunuyor. Yıkama, kabartma, temizlenme ve dövme işlemlerinden geçen madımağın yüz çeşit yemeği de yapılıyor.

İmranlı Belediyesi öncülüğünde kısa süre önce kurulan İmranlı Kadın Kooperatifi (İMKOP) çalışmalarına hızlı başladı. İMKOP tarafından İstanbul’a 20 bin bal gönderdiklerini hatırlatan İmranlı Belediye Başkanı Murat Açıl; “Bölgenin endemik bir bitkisi ve ayrı bir doğası var. İmranlı; İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin birleşim noktasında yer alıyor. Rakım çok yüksek. Kendine ait bir çiçek florası ve bitki örtüsü var. Bu nedenle imranlı’daki madımak diğer yörelere göre çok daha insan sağlığına faydalı bir bitkidir. Herkesi madımak toplamaya İmranlımıza bekliyoruz. Burada doğa ile buluşmaya davet ediyoruz. Büyük şehirlerde bunalan dostlarımızın hepsini bu güzelliklere davet ediyoruz. Kadınlarımızın da destekleriyle Kızılırmak’ın kenarında hayatı güzelleştiriyoruz” dedi.

 

Topladıkları madımakları satarak kadınların ev ekonomilerine katkı sunmak için bir araya geldiklerini ifade eden İmranlı Kadın Kooperatifi Başkanı Hatice Yiğit; “Şehir dışından ve yurt dışından siparişlerimiz var. Topladığımız madımakları gurbetteki vatandaşlarımıza göndereceğiz.  Bulunduğumuz konum itibariyle madımağı değerlendirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku